Výpis pamätihodností a turistických atrakcií do vzdialenosti 50 km od podtatranskej obce Gerlachov.

Doprava:

Gerlachov je vzdialený 5 km od mesta Svit a 12 km od Popradu. Od centra Vysokých Tatier -Starého Smokovca je vzdialený asi 7 km. Najbližšia zastávka tatranských železníc je v Tatranskej Polianke, kam je možné dopraviť sa autobusom. Odtiaľ sa dá dopraviť aj električkou smerom na Starý Smokovec, alebo smer Štrbské Pleso.

Aktivity:

Okrem vysokohorskej turistiky, je tu možnosť využitia cyklistických tratí, v zime bežeckých tratí. Každoročne sa tu uskutočňuje tradičný lyžiarsky pretek Memoriál 24 padlých hrdinov a horský kros Gerlach, z Gerlachova na Sliezsky dom. V blízkom okolí je možnosť jazdenia na koni, návštevy kúpaliska, fitness centra, tenisových kurtov.

Príroda:

TANAP Tatranský národný park najmenšie veľhory sveta.

Okolité prostredie križuje viac ako 600 km značkovaných vysokohorských turistických chodníkov a viac ako 160 km cykloturistických trás, ktoré sa líšia obtiažnosťou od extrémne drsných, až po veľmi mierne, dosahujúc výšku až 2503 m.n.m. Menej nároční návštevníci absolvujú prechádzky a výstupy k priezračným tatranským plesám a vodopádom. Až 12 vysokohorských chát ponúka turistom odpočinok na týchto trasách. Pre dobrodružných a náročnejších návštevníkov sú k dispozícii horolezectvo, skialpinizmus, paraglyding, rafting a vyhliadkové lety.

PIENAP (Pieninský národný park)

Objavíte tu nádhernú scenériu národného parku a nespútanú silu divokej rieky Dunajec s jej povestnými splavmi na pltiach.

NPSR (Národný park Slovenský raj)

Na pomerne malom, ale prekrásnom krasovom území, nájdete množstvo prírodných zvláštností: sprístupnený svet tiesňav, roklín, kaňónov a jaskýň s výbornými výhľadmi. Prechod roklinami po rebríkoch popri vodopádoch je nezabudnuteľný. Skutočný prírodný raj.

Cykloturistika - BIKE:

V okolí Gerlachovu je mnoho poľných a lesných ciest /BIKE/ kam sa dá vybrať na kratšiu či náročnejšiu cyklotúru - bikovačku. Ak máte záujem o cyklotúru, bike turu tak nahliadnite do lexikónu cyklotrás Prešovského kraja. Popradsky okres je na strane 15-21.( pozn. Kežmarok, Stará Ľubovna nie sú vzdialené natoľko aby lepší cyklisti - bikeri nemohli uvažovať o dlhšej cyklotrase. Dá sa naplánovať aj cyklotúra bicyklom k naším severným susedom.)

10 tipov na cyklovýlet

Jaskyne:

Belianska jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, V Slovenskom raji: Dobšinská ľadová jaskyňa, (50km), Čertova diera, Kešelová diera, Medvedia jaskyňa, Zlá diera, Stratená jaskyňa a Ružová jaskyňa. V regione Liptov: Demänovská a Važecka jaskyňa..(56km)

Termálne kúpaliská s celoročnou prevádzkou: Vrbov (vzd. od ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry - 26 km)

TOP 1 V OKOLÍ / DOBRÁ CENA PRIMERANÁ KVALITA/ ODPORÚČA apartmán TDM Gerlachov Vysoke Tatry

V areáli nájdete 7 bazénov vrátane masážneho, z toho 3 detské. Teplota vody v bazénoch 26-38°C. Voda sa vymieňa 2x/24 hod, v masážnom bazéne každé 2 hod. Termálna minerálna voda má blahodárne účinky na pohybové a nervové ústrojenstvo, dýchací a srdcovocievny systém.

Vyšné Ružbachy (vzdial. od ubytovanie TDM Vysoke Tatry Gerlachov - 39 km)

Kúpele Vyšné Ružbachy - vyviera v nich 14 termálnych prameňov. Mocné liečivé pramene priaznivo pôsobia na celkovú regeneráciu organizmu psychickú aj fyzickú. Tunajšou zvláštnosťou je liečivé žriedlo Kráter. Priemerom 20 m je najväčším travetrínovým jazerom na Slovensku. K travertínu sa viaže ďalšia atrakcia - galéria travertínových sôch , ktorá sa nachádza v priestoroch bývalého lomu.

Aqua Spa Ganovce (17km):

Gánovské kúpele patrili medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Liečebné pramene minerálnej vody sa spomínajú prvýkrát v roku 1549. Už prvá chemická analýza z roku 1777 dokazuje liečivé účinky tunajšej vody. Odporúčala sa pri žalúdočnej kyseline a pri chorobách močových ciest. Pri teplote 24°C sa využívala na kúpeľnú i pitnú liečbu. V 19.storočí Augustín Korponay dal postaviť Kúpeľný Dom, Letohrádok, reštauráciu a spoločenský pavilón. Neskôr pri vrte Artézskej studne vyrástol termálny bazén. Po roku 1948 boli Gánovské kúpele znárodnené a včlenené do komplexu štátnych kúpeľov a žriediel. Úspešnosť liečby je známa predovšetkým pri kožných problémoch, problémoch pohybového aparátu, pooperačných stavoch, zažívacích ťažkostiach, reumatizme i cukrovke. Od roku 1992 chátrali. Prelom nastal v roku 2010, keď sa opäť otvorila brána pre verejnosť.

Themal park Bešenová ( 67km)

pre väčšiu vzdialenosť ako 50 km od Gerlachovu a Vysokých Tatier bližsie nešpecifikovane.

Kupaliska a aqua parky:

Tatralandia (Liptovský Mikuláš - 54km): pre väčšiu vzdialenosť ako 50 km od Gerlachovu a Vysokých Tatier bližsie nešpecifikovane.

AquaCity Poprad (vzdialenosť od ubytovanie Gerlachov - 15 km)

Privádza vodu z hĺbky 1300 m a vďaka moderným technológiam s využitím UV filtrácie je dokonale čistá a takmer bez chlóru. Liečivé účinky teplej vody a minerálov pomáhajú nervovej sústave, krvnému obehu a pri bolestiach kĺbov. Ponúka 3 vonkajšie, 1 vnútorný plavecký bazén a 1 relaxačný bazén s perličkovými sedadlami a lôžkami, gejzírom, vodným hríbom, chrličmi, masážnymi tryskami, hojdacím zvonom. Kryocentrum s teplotou mínus 200 °C, vitálny svet so 6 aromasaunami a snežnou jaskyňou. Ak máte radi adrenalín, v ponuke sú atrakcie ako tobogány a úplnou atrakcoiu je black hole (čierna diera) s diabolskou jazdou v tuneli s laserovými svetlami, ktorý Vám dá potrebnú dávku energie.

Kultúrne a historické pamiatky okolia:

Spišský HRAD (vz. od ubytovanie Gerlachov - 52 km) Jeden z najväčších hradov Európe, bol miestom natáčania mnohých hollywoodských filmov

Kežmarok (vzdialenosť od ubytovanie TDM Gerlachov Vysoke Tatry - 25 km)

Mesto s bohatou históriou a svetoznámym Európskym festivalom ľudových remesiel. Na jeho starobylom námestí navštívte Kežmarský hrad, evanjelické kostoly, Baziliku sv. Kríža,renesančnú zvonicu, drevený artikulárny kostol, Lýceum s jednou z najväčších školských knižníc v strednej Europe, radnicu, múzeum, galériu

Spišská Sobota (vzdialenosť od ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry - 15 km)

Historicky najstaršia a najvýznamnejšia časť mesta Poprad. Je klenotnicou architektonických umelecko-historických pamiatok. Centrum, pre svoj neporušený, stredoveký urbanistický charakter. Najvzácnejší je interiér Kostola sv. Juraja. Európske umelecké dielo je hlavný neskorogotický oltár sv. Juraja z r.1516 od Majstra Pavla z Levoče

Levoča (vzdialenosť od ubytovanie TDM Vysoke Tatry Gerlachov - 38 km)

Historická metropola Spiša so svojimi kultúrno-historickými pamiatkami patrí k najvýznamnejším klenotom na Slovensku. V listinách sa prvykrát spomína v r. 1249. Vrcholom je najvyšší gotický oltár sveta (vrcholné dielo Majstra Pavla z Levoče popri iných 10 gotických a renesančných oltároch v tamojšom Chráme sv. Jakuba). Neogotický kostol na Mariánskej hore - najvýznamnejšie pútnické miesto na Slovensku.

Podolínec (vzdialenosť od ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry - 40 km)

Jedno z najstarších spišských miest. V roku 1412 bolo slobodné kráľovské mesto. Kláštor a kostol Piaristov z r. 1615 so vzácnymi nástennými maľbami je poschodový s nárožnými baštami v barokovom slohu

Červený Kláštor (vzdialenosť od ubytovanie TDM Gerlachov Vysoke Tatry - 60 km)

Lyžiarske strediská:

Starý Smokovec - Hrebienok (vzdialenos od ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry - 6 km) Pozemná lanovka, 6 x lyžiarský vlek, detský vlek, 6 x zjadovka, najdlhší svah 2, 35km, umelé zasnežovanie, večerné lyžovanie, lyžiarská škôlka, požičovňa lyžiarskeho výstroja, požičovňa saní, sánkarská dráha, možnosti pre skialpinizmus. Po návrate do apatrmánu TDM Ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry si voľné chvíle môžete spríjemniť sledovaním satelitného vysielania.

Lopušná dolina - SKICHEM (vzdialenosť od ubytovanie TDM Gerlachov Vysoke Tatry - 7 km)

Nájdete tam 5 x lyžiarský vlek, detský vlek, 4 x zjadovka, najdlhší svah 800m, umelé zasnežovanie, večerné lyžovanie. Po návrate do apatrmánu TDM Ubytovanie Vysoke Tatry Gerlachov si voľné chvíle môžete sprijemniť posedením pri internete. /WIFI/

Lopušná dolina - SKITATRY (vzdialenosť od ubytovanie Vysoke Tatry Gerlachov - 7 km)

Môžete tam využiť 2 x lyžiarský vlek, 3 x zjadovka, najdlhší svah 1, 1km, umelé zasnežovanie, večerné lyžovanie, lyžiarská škôlka, požičovňa lyžiarskeho výstroja. Po návrate na privát Gerlachov Vysoke Tatry si voľné chvíle môžete spríjemniť v blízkych reštauráciach.

Lučivná (vzdialenosť od ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry - 8 km)

Lučivná Snowpark disponuje 5 x lyžiarský vlek, 4 x zjadovka, najdlhší svah 550m, večerné lyžovanie, umelé zasnežovanie, lyžiarská škola, skiservis, požičovňa lyžiarskeho výstroja, snežné skútre. Po návrate do penzionu TDM Vysoke Tatry si ďaľší Váš volný čas môžete zprijemniť návštevou blízkych hypermarketov.

Tatranská Lomnica (vzdialenosť od ubytovanie Gerlachov - 13 km)

V Tatranskej Lomnici nájdete 2 x kabínková lanovka, 1 x sedačková lanovka, 5 x lyžiarský vlek, detský vlek, 6 x zjadovka, najdlhší svah 3, 2km, umelé zasnežovanie, večerné lyžovanie, požičovňa lyžiarskeho výstroja, možnosti pre skialpinizmus. Po návrate do apatrmánu sa stále nachádzate vo Vysokých Tatrách a tak pri čerstvom tatranskom vzduchu si môžete kľudne pospať pri počúvaní príjemnej hudby.

Skalnaté pleso (vzdi. od ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry - 15 km)

Skalnaté pleso s nadmorskou výškou 1750 - 2200m patrí medzi to najlepšie na Slovensku. Je to najvyššie položené stredisko zjazdového lyžovania a je na úpätí Lomnického štítu (2634 m). Jeho dve zjazdovky poskytujú nevšedný zážitok z jazdy aj najskúsenejším lyžiarom. Po návrate do apatrmánu TDM Ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry sa môžete osviežiť kúpelom.

Štrbské Pleso (vzdialeny od ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry - 15 km)

Štrbské Pleso Park Snow - 2 x sedačková lanovka, 4 x lyžiarský vlek, detský vlek, 8 x zjadovka, najdlhší svah 2, 3km, umelé zasnežovanie, večerné lyžovanie, možnosti pre skialpinizmus, bežecké trate, lyžiarská škola, škola snowboardu, lyžiarská škôlka, skiservis, požičovňa lyžiarskeho výstroja. Po návrate do apatrmánu TDM Ubytovanie Gerlachov - Vysoke Tatry si voľné chvíle môžete spríjemniť spoločenskými hramy.

Ždiar (vzdialenosť od ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry - 30 km)

Strednica 900 m.n.m.ponúka (zasnežované, aj večerná lyžovačka) určené najmä pre začiatočníkov a nenáročných lyžiarov. Rodiny s malými demi si tu prídu na svoje. Je tu otvorená detská lyžiarská škôlka, lyžiarská škola pre dospelých začiatočníkov. Stredisko má 7 vlekov. Maximálne prevýšenie je 90 m. Po návrate do apatrmánu TDM Ubytovanie Gerlachov Vysoke Tatry si voľné chvíle môžete spríjemniť návštevou neďalekého kúpaliska.