Poloha obce a krátka história

POLOHA OBCE:

Gerlachov je obec, ležiaca v Podtatranskej kotline /791 m. n .m./ na južnom úpätí pohoria Vysoké Tatry s rozvíjajúcou sa agroturistikou. Obec Gerlachov láka krásou okolitej prírody s panorámou majestátnych Tatier, blízkosťou tatranských turistických centier i svojimi službami. Názov obce prevzal najvyšší štít pohoria Vysoké Tatry 2655m vysoký Gerlach.

MOŽNOSTI:

Obcou Gerlachov vedú cyklotrasy, v zime je možné využívať lyžiarské a bežecké trate, prepojené s osadou Tatranská Polianka a okolím. Autobusová doprava spája obec Gerlachov s blízkou Tatranskou Poliankou, odtiaľ ďalej autobusom alebo Tatranskou elektrickou železnicou na Štrbské Pleso, alebo do osady Starý Smokovec a osady Tatranská Lomnica. Autobusom je tiež možné dostať sa do mesta Svit, odtiaľ pokračovať autobusom do mesta Poprad, administratívneho, kultúrneho i nákupného centra podtatranského regiónu. Vo Svite, Popradu a okolitých dedinách je možné využiť železničnú trať Košice, Žilina, Bratislava.
KRÁTKA HISTÓRIA OBCE:

Obec založil richtár Gerlach zo Spišskej Soboty. S prvou písomnou zmienkou o obci sa stretávame roku 1326 , kde sa spomína ako Gerlahfalva, pod názvom Gerlachov, obec poznáme od roku 1773. Obyvatelia obce sa zaoberali poľnohospodárstvom, pastierstvom, zlatokopectvom, výrobou limbového oleja, vychýrené tu bolo bielenie plátna a šili sa tu kapce. Ničivý požiar roku 1876 pohltil temer celú dedinu. Najstaršou kultúrnou pamiatkou je ranogotická veža rímsko-katolíckeho kostola z 13. storočia poškodeného požiarom a neskôr demolovaného. Evanjelický kostol je klasicistický z roku 1800 s barokovou kazateľnicou z 2.tretiny 18. storočia. Na miestnom cintoríne našlo odpočinutie 24 sovietskych letcov a príslušníkov 2.paradesantnej brigády, ktorí zahynuli pri náraze lietadla do stien Zadného Gerlachovského štítu počas Slovenského národného povstania 9.10.1944